O nás
Hlavným cieľom vzdelávania v triede Primary pod vplyvom Montessori pedagogiky je objavenie a podporovanie potenciálu dieťaťa tak, aby na základe svojej vnútornej motivácie dokázalo dosiahnuť optimálnu perceptuálno motorickú, kognitívnu a citovo sociálnu úroveň ako základ pripravenosti na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti. Táto trieda je pripravená najmä pre deti vo veku od 3 do 6 rokov, ktoré spolu využívajú plne vybavenú triedu, Montessori pomôckami a pomôckami pre praktický život.
Praktický život
Dieťa získava zručnosti pre každodenný život, pre starostlivosť o prostredie, o seba aj o ostatných. Deti sa učia ako pripraviť, nakrájať, nastrúhať, nalúskať rôzne druhy ovocia, zeleniny. Pečú si samé sušienky, koláče. Skúšajú si rôzne typy zapínacích rámov, získavajú základné hygienické návyky, už od nástupu sa učia ako sa obliecť, prezliecť, obuť samostatne alebo ako požiadajú o pomoc staršieho. Starajú sa o prostredie triedy ale aj celého centra. Polievajú kvety, zametajú, vysávajú, utierajú prach atď...
Počas lekcií ladnosti a zdvorilosti sa učia vhodnému spoločenskému správaniu ako sa pozdraviť, ako poďakovať, ako poprosiť o pomoc. Samé si chystajú stoly a prestieranie potrebné k obedu.
Zmyslová výchova
Hlavnou témou sú zmysly a ich vnemy v pripravenom prostredí. Deti spoznávajú, rozlišujú a rozvíjajú si svoje zmysly. Dieťa sa učí rozlišovať fyzické vlastnosti vecí skrz zrakový, sluchový, čuchový, hmatový, chuťový a kinestetický zmysel. Pomôcky sú presne navrhnuté od najjednoduchšej po najzložitejšiu. Tak ako sa dieťa vyvíja, tak sa mení aj obtiažnosť pomôcok s ktorými pracuje.
Jazyk
Hlavnou úlohou okruhu Jazyk je, aby sa dieťa zdokonaľovalo a rozvíjalo v materinskom jazyku a tak isto, aby prišlo do kontaktu s cudzím jazykom. Filozofia Montessori podporuje učenie sa jazykov od útleho veku spôsobom, kedy pedagóg k tomu určený komunikuje so všetkými deťmi a s ostatným personálom v cudzom jazyku v každodennej interakcii a prirodzene. Každé dieťa má senzitívne obdobia na jazyk vo veku 0-6 rokov. Aby boli základy pre všetky formy jazyka zavčasu podchytené, trieda je vybavená aktivitami, ktoré každú formu dieťaťu prezentujú rozmanitými spôsobmi. V našej triede sú pedagógovia, ktorí komunikujú s deťmi v slovenskom a aj v anglickom jazyk, takisto pomôcky sú pripravené v slovenskom ale aj v anglickom jazyku. Deti a učia a rozvíjajú si slovnú zásobu prostredníctvom hovoreného jazyka (básničky, pesníčky, robia si samostatné skupinky so správičkami...). Učia sa písané aj tlačené písmená abecedy, učia sa písať aj čítať v ich vlastnom tempe.
Matematika
Cieľom matematického vzdelávania v našej škole je vyvolať lásku k matematike a matematickej logike, ktorá je všetkým prirodzená, vzhľadom k tomu, že nás v každodennom živote obklopujú čísla, časové údaje, ceny, kalendáre atď. Vychádzame najmä z každodenných situácií, ktoré vyžadujú matematiku. Aspektmi sú vnímanie dĺžky, šírky, výšky, porovnávanie foriem a veľkostí, vnímanie dimenzií a experimentovanie. Najužitočnejším znakom všetkých matematických materiálov je zhmotnenie matematických predstáv a aritmetických procesov. Od konkrétneho k abstraktnému. Pokiaľ dieťa s materiálom dostatočne pracuje a v správnom poradí, stane sa samostatným. Na základe individuálnych možností dieťaťa postupujeme v zoznamovaní dieťaťa so štruktúrou a funkciou desiatkovej sústavy. Základom pre všetky deti je zoznámenie s množstvom a symbolom pre čísla 1-10 a s funkciou 0. Deti sa pripravujú na prvé matematické operácie - sčítanie a odčítanie, ale postupne prechádzajú aj k násobeniu a deleniu.
Kultúra
V tejto oblasti deti naozaj spoznávajú svet. Kontinenty na našej Zemi, život vo svete, známe stavby, jedlá, zvieratá... poznávajú známe diela maliarov, skúšajú experimenty rozširujú si poznatky z oblasti histórie, biológie, botaniky, zoológie... Učia sa mapy s názvami štátov, jednotlivé tvary podľa máp, vedia rozoznávať vlajky štátov...